İstinat Duvarı

İstinat Duvarı Çesitleri

Belli başlı istinat duvarı çeşitleri şunlardır;
 
Ağırlık Duvarları;
En eski yapılardandır. Kaya parçalarının harçla birleştirilmesinden oluşur. Duvar arkasındaki dolgu yükünü kendi ağırlığı ile karşılar. Duvar arkası yükleri nedeni ile çekme genellikle oluşmaz. 4.5 metre yüksekliğe kadar genellikle ekonomiktir.
 
Konsol Duvarlar;
Tipik olarak yatay temel den oluşan bir duvardır. Toprak altındaki zemin, duvar ağırlığının stabil kalmasını sağlar. Konsol duvarlar 10metre yüksekliğe kadar ekonomik ve yapımları kolaydır. 
 
Gabion Duvarlar;
Kaya parçalarının önceden hazırlanmış tel kalıplar içerisine doldurularak üst üste yerleştirilmesi ile inşa edilirler.
 
Nervürlü Duvarlar;
Konsol duvarlardaki yükseklik fazla olduğunda daha ekonomik çözüm oluşturmak amacıyla duvar arkası veya duvar önünde, duvarın gövdesini ve tabanını birleştiren genellikle üçgene benzer şekilde nervürler oluşturulur. Nervürler en az 2.5 m aralıklarla düzenlenmelidir. Gövdenin daha iyi dağılımı için gövde plağı arkasına bir konsol oluşturulur. Böylece gerilmeler en aza indirilir.
 
Diyafram Duvarlar;
Derin kazılar yapılırken yan yüzeylerin dayanıklılığını sağlamakta yararlanılan diyafram duvarı, kenar yüzeyleri sondaj çamuru hidrostatik basıncı ile desteklenen derin hendek içerisinde bütünüyle zemine gömülü olarak oluşturulan bir betonarme membran perdedir.